17.07.2018, 01:41
Champions League regulars handed tough tasks in Men's EHF Cup

NEWS: Plenty to look forward to from the very beginning of this season's Men's EHF Cup after Round 1 and 2 of the competition was drawn in Vienna on Tuesday


Champions League regulars handed tough tasks in Men's EHF Cup

Round 1 of the Men's EHF Cup will feature a number of tasty ties, drawn on Tuesday morning in Vienna by EHF Chief Sports Officer Markus Glaser with the help of Vladimír Orság of Dukla Praha and EHF National Teams Competition Manager Peter Sichelschmidt.

Switzerland's Kadetten Schaffhausen must overcome RD Koper of Slovenia in their first season out of Europe's top flight in five years, while 2015 EHF Cup Finals participants and VELUX EHF Champions League regulars Gorenje Velenje face Sweden's Alingsas HK.

Last season's Challenge Cup winners AHC Potaissa Turda have been handed a big test on their first step up to this level in the form of FC Porto.

Round 1 matches will be played on 1/2 and 8/9 September:

SG Insignis HB West Wien (AUT) vs OCI-Lions (NED)
BSB Batumi (GEO) vs KH Besa Famgas (KOS)
Pölva Serviti (EST) vs BSV Bern (SUI)
Talent Robstav M.A.T. Plzen (CZE) vs Glasgow HC (GBR)
FC Porto (POR) vs AHC Potaissa Turda (ROU)
RK Zeleznicar 1949 (SRB) vs HB Kaerjeng (LUX)
RD Koper (SLO) vs Kadetten Schaffhausen (SUI)
Selfoss (ISL) vs Dragunas Klaipeda (LTU)
Alingsas HK (SWE) vs RK Gorenje Velenje (SLO)
GRK Varazdin 1930 (CRO) vs CSA Steaua Bucuresti (ROU)
RK Dubrava (CRO) vs FH Hafnarfjordur (ISL)

Round 2 takes place on 13/14 October and 20/21 October:

HC Vojvodina (SRB) vs Heren Green Park Tigers1 (NED)
RD Riko Ribnica (SLO) vs Winner of Selfoss (ISL) vs Dragunas Klaipeda (LTU)
Winner of RK Zeleznicar 1949 (SRB) vs HB Kaerjeng (LUX) vs Achilles Bocholt (BEL)
HCB Karvina (CZE) vs HC Prolet 62 (MKD)
Sport36-Komlö (HUN) vs Olympiacos S.F.P. (GRE)
Winner of Alingsas HK (SWE) vs RK Gorenje Velenje (SLO) vs KPR Gwardia Opole (POL)
Aalborg Handbold (DEN) vs Pfadi Winterthur (SUI)
Dobrogea Sud Constanta (ROU) vs Winner of Talent Robstav M.A.T. Plzen (CZE) vs Glasgow HC (GBR)
Drammen HK (NOR) vs Winner of BSB Batumi (GEO) vs KH Besa Famgas (KOS)
Winner of SG Insignis HB West Wien (AUT) vs OCI-Lions (NED) vs ALPLA HC Hard (AUT)
Winner of GRK Varazdin 1930 (CRO) vs CSA Steaua Bucuresti (ROU) vs Maccabi Srugo Rishon Lezion (ISR)
HC Spartak (RUS) vs Winner of Pölva Serviti (EST) vs BSV Bern (SUI)
SL Benfica (POR) vs Winner of RK Dubrava (CRO) vs FH Hafnarfjordur (ISL)
Winner of FC Porto (POR) vs AHC Potaissa Turda (ROU) vs SKA Minsk (BLR)
HC ZTR Zaporozhye (UKR) vs Winner of RD Koper (SLO) vs Kadetten Schaffhausen (SUI)
IBV Vestmannaeyjar (ISL) vs PAUC Handball (FRA)

TEXT: Chris O'Reilly


Content Copyright by the European Handball Federation and EHF Marketing (c) 1994-2018